Gdzie jechać na majówkę?

Pomysł na wyjazd na długi weekend majowy to zawsze nie lada wyzwanie, wszyscy chcą miło spędzić czas, wypocząć i zarazem zobaczyć ciekawe miejsca. Najbardziej popularne są góry, morze i Mazury, a co szczególnie warto zobaczyć? Gdzie pojechać na majówkę w tym roku, aby była udana?

Tyle ile jest osób, tyle też pojawia się koncepcji udanego wyjazdu, jedni stawiają na klasyki polskiej turystyki, inni zaś na nieodkryte dotąd, mało popularne miejsca w Polsce, jeszcze inni preferują odpoczynek za granicą. Możliwości jest naprawdę wiele, a wybór co roku tak samo trudny.

Wśród najpopularniejszych miejsc w kraju, które Polacy zdecydowanie najczęściej wybierają na weekend majowy są góry, morze i Mazury, mające wiele ciekawych atutów. Poznając to miejsce warto zwrócić uwagę na nieco mniej znane, ale bardzo piękne Mazury Zachodnie, czyli obszar usytuowany w zachodniej części województwa warmińsko-mazurskiego, który jest bardzo ciekawym regionem, posiadającym mnóstwo atrakcji turystycznych.

Mazury najbardziej wyróżniają liczne jeziora, przepiękne widoki i bliskość natury, również zachodnia część tego obszaru obfituje w wiele takich miejsc. Zapaleni żeglarze i amatorzy sportów wodnych na Mazurach Zachodnich odnajdą niemniej ciekawych miejsc żeglownych, jak i możliwości korzystania z rozmaitych atrakcji i sportów wodnych. W okolicy znajduje się wiele ciekawych akwenów wodnych, w tym znajdujące się w Ostródzie urokliwe Jezioro Drwęckie oraz Jezioro Szeląg Wielki, a także wiele innych, mniejszych lub większych akwenów wodnych w tym regionie.

Jedną z najbardziej popularnych atrakcji regionu jest Kanał Ostródzko-Elbląski, ta unikatowa droga wodna odwiedzana jest co roku przez setki turystów z całego świata. Szczególnie wyróżnia ją przede wszystkim to, że transport „statków po trawie”, czyli odcinki trasy żeglownej obejmujące przeprawy poprzez tereny niezalane wodą, co umożliwiają specjalnie przygotowane do tego mechanizmy. Na szlaku znajdują się również liczne pochylnie i śluzy, a okolica zachwyca pięknem podczas rejsu. Kanał Ostródzko-Elbląski jest cenioną atrakcją turystyczną, o czym świadczy chociażby uznanie go za pomnik historii oraz jeden z siedmiu cudów świata. Trasa ta ucieszy, również fanów kolarstwa, ponieważ wzdłuż kanału usytuowana jest ciekawa ścieżka rowerowa.  

Powrót do przeszłości

Fanów przeszłości i dawnej polskiej wsi szczególnie zainteresować może wizyta w Muzeum Budownictwa Ludowego – Parku Etnograficznym w Olsztynku. Zwiedzanie skansenu przeniesie turystów w świat budownictwa oraz tradycyjnych metod pracy i obrzędów kultywowanych na wsi w XIX i XX wieku. W muzeum dostępne dla turystów są rozmaite obiekty architektury wiejskiej z Warmii, Mazur, Powiśla, Małej Litwy, w tym budynki mieszkalne, sakralne, a także zabudowy gospodarcze i przemysłowe. Skansen w Olsztynku posiada również żywe zwierzęta, ogrody i spory obszar terenu umożliwiające sielski relaks przez cały dzień dla całej rodziny.

Historycy i turyści interesujący się dawnymi dziejami Polski z pewnością odwiedzą też pobliskie pola Bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew w historii średniowiecznej Europy, mającej ogromne znaczenie dla historii Polski. Podczas wizyty w nowoczesnym Muzeum Bitwy pod Grunwaldem turyści mogą zgłębić wiedzę na temat ówczesnych dziejów, dodatkową lipcową atrakcją jest także Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem, szczegółowo rekonstruuje to ważne wydarzenie mające miejsce 15 lipca 1410 roku.

Te i wiele różnorodnych atrakcji, to tylko kilka propozycji, które oferuje region Mazur Zachodnich, a więc planując długi weekend majowy warto rozważyć pobyt w tej ciekawej i wieloobszarowej okolicy.