Turysta, który szuka spokoju, wyciszenia i kontaktu z przyrodą z pewnością pokocha Mazury Zachodnie. Region jest pełen atrakcji – oprócz zabytków architektonicznych i związanych z historią Prus można tu podziwiać wspaniałą przyrodę, której nie zniszczyła działalność człowieka. Mazury Zachodnie same w sobie są kopalnią pomysłów na aktywny wypoczynek i spędzenie wolnego czasu. Wymienione atrakcje turystyczne regionu to tylko niewielka część tego, co mają do zaoferowania te tereny.
O Bitwie pod Grunwaldem słyszał chyba każdy Polak. To jedna z głównych turystycznych wizytówek naszego regionu. W małej miejscowości znajdują się słynne Pola Grunwaldzkie, gdzie 15 lipca 1410 roku odbyła się jedna z największych średniowiecznych bitew. Walkę toczyło około 50 tys. rycerzy. Z tej okazji co roku organizowana jest inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem.
Tysiące widzów i setki członków bractw rycerskich przybywają tu, aby uczestniczyć w widowisku. Na Polach Grunwaldzkich znajduje się też muzeum z oryginalnymi fragmentami zbroi, replikami sztandarów i innymi eksponatami. Częścią zespołu pomnikowego jest amfiteatr na Wzgórzu Zwycięstwa. Na Polach Grunwaldzkich znajdują się również ruiny kaplicy pobitewnej, którą wzniesiono w 1411 roku.
Gietrzwałd leży w połowie drogi między Ostródą i Olsztynem. Miejscowość stała się sławna dzięki objawieniom Matki Bożej, które trwały od 27 czerwca do 16 września 1877 roku. Głównymi wizjonerkami były: trzynastoletnia Justyna Szafryńska i dwunastoletnia Barbara Samulowska. W Gietrzwałdzie znajduje się także źródełko, które według wierzeń ma uzdrawiającą moc. W kościele, na ołtarzu głównym Bazyliki znajduje się obraz Matki Bożej, przedstawiający Madonnę okrytą ciemnoniebieskim płaszczem, trzymającą na lewej ręce Dzieciątko Jezus. Wierzący przybywają do Sanktuarium w nadziei, że dostąpią wielu łask od Matki Bożej.
Olsztynecki skansen to jedna z najstarszych w Europie placówek muzealnych na wolnym powietrzu. Na około 60 hektarach parku można podziwiać wiele ciekawych zabudowań. Dotychczas zgromadzono tu 65 obiektów budownictwa ludowego i małej architektury (w tym 12 ze zbiorów Królewieckich) z terenu Warmii, Mazur, Powiśla, Barcji, Natangii, Sambii i Małej Litwy. Prezentują one różne funkcje: mieszkalne, gospodarcze, przemysłowe, usługowe, sakralne oraz zróżnicowane konstrukcje i formy architektoniczne.
Przez turystów nazywany jest mazurskimi Bieszczadami. Najwyższym punktem parku jest Góra Dylewska – 312 m n.p.m. Na jej szczycie znajduje się wieża widokowa i początek ścieżki edukacyjnej, która prowadzi do Rezerwatu Jeziora Francuskiego. Przemierzając wąwozy, wzgórza i doliny, odkryjemy ruiny domów i podziemne piwniczki. W okolicy można spotkać też muflony. Są to dzikie owce sprowadzone kiedyś z Korsyki i Sardynii, które dobrze zaaklimatyzowały się na Mazurach. Wzgórza Dylewskie są przepiękne zarówno zimą, jak i latem. Ze względu na unikatowy mikroklimat zima trwa tu dłużej niż gdzie indziej na Mazurach Zachodnich. Miłośnicy nart biegowych znajdą tutaj doskonałe warunki zarówno klimatyczne, jak i terenowe, a sympatycy zjazdów – wyciąg narciarski. Latem Wzgórza Dylewskie idealnie nadają się do uprawiania nordic walking.
Utworzony został w 1958 roku na terenach znajdujących się w okolicach wsi Tabórz. Rezerwat obejmuje liczący ponad 230 lat drzewostan z przewagą sosny zwyczajnej rasy taborskiej. Sosna z taborskich lasów jest ceniona na świecie i wykorzystywana była do budowy masztów żaglowców. W 1900 roku przekroje sosen wystawiono na wystawie światowej w Paryżu. Na terenie rezerwatu prowadzone są badania nad długowiecznością drzewostanów. Obecnie w rezerwacie można skorzystać z atrakcji, jaką jest 1,5 kilometrowa ścieżka dydaktyczna z tablicami informacyjnymi.
Propozycje wycieczek – plany wycieczek
„W krainie Kanału Elbląskiego i Wysoczyzny Elbląskiej” Po śniadanku wyjazd do Buczyńca skąd rozpoczniemy rejs statkiem przez najciekawszy odcinek szlaku wodnego, który powstał ponad 150 lat temu i do dzisiaj funkcjonuje w niezmienionej formie. Jedyna taka budowla na świecie gdzie część rasy statki pokonują na specjalnych wózkach ciągnięte po trawie. Rejs na trasie Buczyniec – Jelenie, następnie przejazd na wysoczyznę elbląską trasa widokowa nad Zalewem Wiślanym do Fromborka. Religijnej stolicy Warmii, gdzie zobaczymy między innymi Katedrę, wzgórze obronne, wieże wodną. Podczas zwiedzania wysłuchamy prezentacji organów katedralnych. Po zwiedzaniu czas wolny na świeżą rybkę z Zalewu Wiślanego i przejazd w drogę powrotną podczas, której w ramach zrobimy spacer po Elbląskiej starówce (Kościół św. Mikołaja, Brama Miejska, Most Zwodzony). Powrót do hotelu w godzinach wieczornych.
Południowa część „ Mazur Zachodnich” Po śniadanku spotkanie z przewodnikiem o 9.00, wyjazd do Rożentala tu rozpoczniemy od zwiedzania jednego z najcenniejszych zabytków barokowej architektury drewnianej XVII w kościoła w Rożentalu, następnie przejazd do Lubawy jednego z najstarszych miast regionu, przejedziemy przez Park Krajobrazowy wzgórz Dylewskich ( możliwość spaceru do rezerwatu Jezioro Francuskie, przez najwyższy szczyt górę Dylewską 312 m n p m ). W godzinach popołudniowych odwiedzimy muzeum jednej z największych bitew średniowiecza na polach Grunwaldu. Około godz. 17-18:00 powrót do hotelu.
„Na pograniczu Świętej Warmii i Protestanckich Prus” Wyjazd z Ostródy około godz. 8.00 do Reszla, Św. Lipki i Kętrzyna. Reszel miasto biskupów Warmińskich z zachowanym zamkiem i gotyckim układem urbanistycznym. Następnie pojedziemy do Św. Lipki, miejsca pielgrzymkowego z wspaniałym Barkowym zespołem kościelno-klasztornym, gdzie odbywają się prezentacje barokowych organów. Ostatnim miejscem będzie Kwatera Hitlera w”Wilczym Szańcu”. Powrót do Ostródy w późnych godzinach wieczornych.
Ceny wycieczek do ustalenia po zapytaniu.
Strona używa ciasteczek (cookies). Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Czytaj więcej